Minister investícií Raši: Na vodovody a kanalizácie máme aktuálne vyhlásené výzvy za viac ako 350 miliónov eur
Aktualizované 29.07.2024 - Aplikačná bezpečnosť
Aliancia sektorových rád (ASR) ako záujmové združenie právnických osôb vznikla 1. februára 2023. Jej činnosť a ciele sú zadefinované v Zákone o službách zamestnanosti, ktorý vo svojom znení zhmotnil predchádzajúcu 10-ročnú skúsenosť práce sektorových rád.
Členovia ASR reflektujú zloženie Hospodárskej a sociálnej rady SR, kde zástupcov štátu reprezentujú MPSVaR SR a MŠVVaŠ SR.
Cieľom ASR je prinášať optimálne inštitucionálne a systémové riešenia sústav povolaní, kvalifikácií a celoživotného vzdelávania (formálneho aj neformálneho) tak, aby zodpovedali súčasným požiadavkám trhu práce ako aj vývojovým tendenciám a predpokladaným inovačným trendom.
Novozaložená platforma ASR má za úlohu sformalizovať a zintenzívniť spoluprácu medzi ústrednými orgánmi štátnej správy, zástupcami zamestnávateľov a zástupcami odborových zväzov pri definovaní zmien na trhu práce a nastavovaní adekvátneho vzdelávania. Táto spolupráca prinesie lepšiu zamestnateľnosť obyvateľov Slovenska a efektívnejšie vynakladanie verejných finančných zdrojov, ktoré sa v rezortoch školstva a práce vynakladajú na vzdelávanie pre trh práce.
ASR realizuje v rokoch 2023 – 2028 národný projekt „Aliancia sektorových rád – predvídanie trendov a potrieb trhu práce,“ ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie v rámci Programu Slovensko. Hlavným cieľom projektu je vytvorenie systémového prostredia prognózovania potrieb trhu práce a zosúlaďovanie vzdelávacej ponuky s potrebami trhu práce prostredníctvom ASR a sektorových rád, ako aj štruktúry systému vzdelávania s informačnými výstupmi použiteľnými pre čo najširšie spektrum cieľových skupín.

ASR realizuje v rokoch 2023 – 2028 národný projekt „Rozvoj odborných kapacít sociálnych partnerov,“ ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie v rámci Programu Slovensko. Hlavným cieľom projektu je posilnenie budovania odborných kapacít sociálnych partnerov, posilnenie pozície sociálnych partnerov voči vláde ako dominantnému hráčovi na báze skutočnej akceptácie a rešpektu k sociálnym partnerom ako aj posilnenie úlohy sociálneho dialógu na pôde všetkých členských štátov EÚ. Hlavným cieľom projektu je posilnenie budovania odborných kapacít sociálnych partnerov, posilnenie pozície sociálnych partnerov voči vláde ako dominantnému hráčovi na báze skutočnej akceptácie a rešpektu k sociálnym partnerom ako aj posilnenie úlohy sociálneho dialógu na pôde všetkých členských štátov EÚ.
